Натуральні тканини можуть бути небезпечнішеми синтетичних

Екологія

Між футболкою з бавовни і поліестеру гаманець частіше вибирає друге, а мамин голос в голові - перше. Так чи безпечна одяг з натуральних тканин, в порівнянні з синтетичною, як ми звикли вважати? Якщо поглянути трохи ширше звичних характеристик, таких як вбирання вологи, то можна розгледіти в рослинному волокні потенційного ворога здоров'ю.

Світове виробництво тканин, натуральних і синтетичних, зросла більш ніж в два рази за минулі 20 років. Мода, швидка зношуваність речей, споживчий настрій деяких верств населення - дарують все більше робочих місць легкої текстильної промисловості з усіма наслідками, що випливають. У 2018 році з конвеєрів зійшли 107 мільйонів тонн майбутніх блузок, штанів, пледів і інших предметів одягу та побуту. Прогнози говорять, що в 2030 році буде вироблено близько 145 мільйонів тонн волокна.

Що повинні сказати ці цифри любителям раз в тиждень оновити гардероб або домашній текстиль? Нічого, якщо не прочитати далі. Одна прати у пральній машині відбирає у кожної речі до десяти мільйонів тканинних волокон. По трубопроводу маленькі мандрівники потрапляють в річки, озера, а потім в води багатостраждальних морів і океанів. Текстильні волокна - найбільш поширені волокна антропогенного походження, що зустрічаються в навколишньому середовищі.

Синтетичних матеріалів при цьому випускають приблизно в два рази більше, ніж натуральних. Тому захисники природи несхвально дивляться на частих відвідувачів торгових центрів. До недавнього часу екологи були впевнені в тому, що більшість волокон, що забруднюють світовий океан, - це мікропластік. Синтетика, якщо міряти звичними категоріями.

Нові дослідження під керівництвом Пітера Райана з Університету Кейптауна в Південній Африці спростовують це припущення. Райан і його колеги взяли близько 2000 зразків волокон з декількох океанів і виявили, що переважна частина з них натурального походження. Несподівані результати вчених опубліковані в журналі Science Advances.

За крихітними, довжиною не більше 1 міліметра, волокнами довелося відправитися в Тихий, Атлантичний і Індійський океани, а також Середземне море. Зібраний матеріал ледь вмістився в 916 проб води. Методом інфрачервоної спектрометрії дослідники визначали, які волокна виловили з океанів і моря. Виявилося, що пластик: поліестер і нейлон - становить всього-то 8,2% від загальної кількості знайдених волокон. 50% припало на бавовну, 29,5% - на льон і коноплі і 12,2% - це волокна тваринного походження: шовк і вовна.

Чому при співвідношенні виробництва синтетики і натуральних тканин 2: 1, в океанах плавають волокна рослинного і тваринного походження? Вчені вважають, що натуральні волокна розкладаються повільніше, ніж вважалося раніше, і більшість частинок одягу в природних водах - це залишки моди попередніх десятиліть, коли бавовна, льон, вовна і шовк були в пошані. Можливо, виною тому хімічні речовини, якими фарбували натуральні тканини в ім'я довгої служби. Служба і справді затягнулася.

Які наслідки? Вплив натуральних волокон на живі організми та екосистеми ще не вивчалося з тим же пристрастю, що вплив синтетичних. Однак присутність крихітних шматочків чиїхось колишніх шовкових сорочок в грунті, океанах і повітрі, а значить, в їжі, воді і легких наземних мешканців чи не здається чомусь абсолютно безпечним.

Для достижения глобальных целей сохранения биоразнообразия необходимо значительно улучшить реализацию на национальном уровне. Инструменты национальной...

Во всем мире сельское хозяйство сталкивается с огромными проблемами из-за глобальных изменений, вызванных деятельностью человека. Засуха, суровые...

Завідувачку Сектору міжнародних відносин, науки та зв'язків з громадськістю Держлісагентства Любов Полякову обрано Головою виконавчого комітету...