Перспективи сонячної енергетики в Україні 2020

Україна

Всього за 10 років - з 2010 по 2019 рік - сонячна енергетика в Україні перетворилася з екзотичного захоплення декількох багатих бізнесменів в економічну галузь, що бурхливо розвивається, з сукупним виробленням 1,8 ГВт електроенергії в рік. За світовими мірками це поки небагато. Але від 30% до 40% зростання щорічної генерації обіцяє вивести Україну до 2030-2035 року в число країн, що покривають до чверті необхідної потреби в енергії за рахунок альтернативних джерел.

Сонячна енергетика в Європі в цілому на той час може вийти на рівень 60%, до 2050 року в найбільш розвинених країнах (Німеччина, Франція, Великобританія) - на 85%, а автотранспорт на двигунах внутрішнього згоряння на території ЄС буде повністю заборонений. У цій статті ми спробуємо всебічно оцінити найрізноманітніші аспекти даної галузі світового ринку - найбільш перспективні регіони розміщення СЕС, тенденції збільшення ККД панелей і застосування для цього нових матеріалів, а також переваги і недоліки технологій виробництва, функціонування і утилізації геліооборудованія.

Очевидно, що при нинішніх (і при цьому щорічно зростаючих в середньому на 20%) тарифах НКРЕ в 1,69 грн. / КВт * год, триразова різниця в ціні зробила установку гібридних і особливо мережевих станцій надзвичайно вигідною.

В результаті ринок сонячної енергетики в Україні навіть на рівні приватних домогосподарств збільшився з 2015 року в 200 раз, або на 20 000% (з 40 до 8100 СЕС) і став самим стрімко зростаючим сонячним ринком в світі, оскільки «зелені тарифи» в Європі і іншому країнах Заходу значно нижче.

Швидко виросла генерація і промислових станцій, тільки за 5 місяців 2019 року склавши сумарно 630 мВт (одна тільки СЕС в Дніпропетровській області на 290МВт стала найбільшою в Україні і третій за величиною в Європі). В даному випадку інвестиції в сонячну енергетику в Україні принесли китайські бізнесмени, а також компанія ДТЕК Ріната Ахметова.

Завдяки появі нових технологій, які зробили можливим виробництво ефективних тонкоплівкових панелей на базі рідкоземельних елементів, в країні з'явилися офіційні представники фірм, що спеціалізуються на випуску тонкопленочної продукції. Найбільшим з них слід назвати світового лідера FIRST SOLAR, чиї гібридні панелі на базі телуриду кадмію (CdTe) реалізує вітчизняна компанія Green Tech Trade. Ця продукція останнього, шостого покоління, досягає ККД в 18%, і за обсягом річного виробітку на 20% перевершує будь-які кремнієві аналоги за рахунок можливості отримувати енергію не тільки в ультрафіолетовій, але і інфрачервоній частині спектру.

Проекти сонячної енергетики в Україні

Поки найбільшими проектами в нашій енергетичній галузі стали тільки що введена в лад СЕС від China Machinery EC і ДТЕК на 290 МВт і станція у Вінниці на 220МВт. Однак в 2019 і в 2020 роках планується введення в експлуатацію ще не менше 15 промислових геліостанцій. Сумарна потужність їх повинна досягти 730-750 МВт, а EPC-контракторами зобов'язуються виступити такі відомі оператори, як:

KNESS
Rener
Техноуд
Рентехно
ТР-інжиніринг
Helios Strategia і деякі інші.

Якщо всі їхні плани будуть здійснені, то новини сонячної енергетики України в першій половині 2020-х років цілком можуть поповнитися повідомленнями про зведення в країні перших ТОП станцій потужністю від 500 МВт і вище. На даний момент таких в світі налічується всього 7, і жодна з них не розташована в Європі або Росії.

Сонячна енергетика в світі

Ситуація з використанням енергії Сонця в світі також рухається вперед швидкими темпами. Особливо це помітно в найбільш передових в технічному відношенні країнах. Крім класичного застосування геліопанелей для забезпечення потреб в електриці приватних домогосподарств, в США, Японії, Китаї, Німеччині і Франції не тільки монтують гнучкі і тонкі модулі в покрівельні покриття будинків, а й знаходять їм інше застосування.

Дороги. Надміцні, що виробляють енергію покриття, укладають замість бетону та асфальту. В силу технологічних особливостей, таке покриття з вбудованими діодами забезпечує освітлення траси в темряві, не дозволяє накопичуватися на ньому снігу, заряджає прямо на ходу електромобілі і не вимагає навіть дрібного поточного ремонту на протязі 25 років. На жаль, з огляду на високу вартість (близько $ 130 на квадратний метр) рахунок протяжності подібних трас поки йде на лічені десятки кілометрів.

Космос. До завдань сонячної енергетики давно входить забезпечення енергією космічних станцій і супутників на стаціонарних орбітах. Перевага використання батарей в космосі полягає в тому, що вони здатні виробляти енергію цілодобово (оскільки в космічному просторі немає «ночі»). Крім того, в далекі космічні подорожі невеликі апарати можна відправляти за допомогою «сонячних вітрил», чия незначна тяга повністю компенсується практично вічної працездатністю.

Транспорт. Майбутнє сонячної енергетики в транспортній сфері почалося вже зараз. Енергію, отриману від сонячних батарей і накопичену в літієвих акумуляторах, завдяки Ілону Маску стали масово впроваджувати в своїх нових моделях електромобілів всі найбільші автогіганти світу - від Тойоти і Фольксвагена до Мерседеса і БМВ. Чи виживе в конкуренції з ними Тесла - сказати важко. Однак всі автомобілі на ДВС в найближчому майбутньому чекають дуже важкі часи.Нарешті, саме сонячну енергію від гнучких довгоживучих фотоелектричних батарей збираються використовувати на Дронь і всюдиходах, які будуть борознити простори Місяця і Марса в самому найближчому майбутньому. А з 2022 року в небо повинні піднятися перші серійні електричні літаки з сонячними панелями на крилах.

Житлове будівництво. Тут випуск готових рішень «сонячних дахів» для стандартних заміських будинків налагоджений вже зараз. Однак з останніх новин ринку сонячної енергетики відомий ще один цікавий факт. У найближчій перспективі - перш за все Китай і Індія - мають намір почати будувати величезні будинки-ферми з дуже тонкими, прозорими, площею в сотні і навіть тисячі квадратних метрів сонячними панелями. Представляючи собою дуже міцні і повністю прозорі органічні плівки товщиною всього в 1-2 мм, вони компенсують малий ККД великою площею робочої поверхні.

Чому сонячна енергетика так актуальна?

Незважаючи на явні успіхи в розвитку альтернативної енергетики, у неї залишається чимало недоброзичливців. Пов'язано це як з відсутністю знань про позитивний вплив використання СЕС на стан навколишнього середовища, так і з ефективною роботою з представниками ЗМІ нафтового і газового лобі. Така політика і доставляє головні проблеми сонячній енергетиці, ніяк не пов'язані з виключно технічними складнощами.

На практиці ж перехід на отримання енергії з поновлюваних джерел не має альтернативи, оскільки забруднення навколишнього середовища і глобальне потепління клімату є набагато більш серйозну проблему, ніж може здатися на перший погляд.

На початку травня у журналі Science з'явився доволі кричущий заголовок про нову небезпеку в Чорнобилі. Минулого тижня питання Чорнобиля вивчалося на...

site:openforest.org.ua Саме в такому ключі нині в трудових колективах держлісгоспів України триває обговорення параметрів і аспектів реформування...

Працівники Добрянського лісгоспу 21 березня перекрили міжнародну трасу Київ-Нові Яриловичі, пише Суспільний кореспондент. Мета акції: привернути увагу...